Kaptam egy felkérést egy vegetáriánus étrend kialakítására, gondoltam megosztom a nyilvánossággal, hátha más is hasznát veszi, még olyanok is, akik nem vegetáriánusok. Elég nagy kihívás volt összeállítani, egyrészt, mert ilyet még nem írtam, másrészt, mert nem vagyok túlzottan híve ennek az életmódnak. Mondom ezt annak ellenére, hogy volt egy fél évem, amikor én sem ettem húst. Nem volt különösebb drámai oka, annyi történt, hogy kint voltam Moszkvában ösztöndíjjal 6 hétre, ahonnan december 20-án jöttem haza (ez még 2005-ben volt). Anyukám persze úgy fogadott, hogy jajj szegény gyerek, biztos le van fogyva (húson, tésztán, péksütin éltünk kint…ez nem jött be J ). Ráadásul karácsonytól szilveszterig vendégek voltak nálunk, Angliában élő orosz barátok. Ez azt jelentette, hogy 2 hétig húst hússal ettünk, reggelire, ebédre, vacsira. Eljutottam odáig, hogy újévkor már ránézni sem bírtam a húsokra, sőt a szagától is rosszul voltam. Csak átmeneti állapotnak véltem, ami végül kitartott nyárig. Halat, tejterméket, tojást ettem, csak húst nem, de teljesen jól elvoltam így is. Aztán nyáron úgy alakult, hogy a húgommal kimentünk 1 hónapra Nottingham-be (az oroszok után a másik nagy húsevő nemzet), úgyhogy ott szépen visszaszoktam. Röviden ennyi tapasztalatom van a vegetáriánus életmóddal kapcsolatban, így kicsit utána kellett járnom.
Ugyebár 4 féle vegetarianizmus van:
· lakto-ovo: csak húst nem esznek, tejterméket és tojást igen
· lakto: husi, tojás nem, tejtermék igen
· ovo: husi, tejtermék nem, tojás igen
· teljes: sem hús, sem tojás, sem tejtermék
Szerencsémre a célalanyom az első kategóriába tartozik. Ez és a lakto típus még elfogadható számomra, a másik kettőt nem támogatom. Ítélkezni nem fogok, de nem tartom ésszerűnek.
De az egész viszonyomat a vegetarianizmushoz egy vicc fejezi ki legjobban: „nem azért küzdöttem fel magam a tápláléklánc csúcsára, hogy zöldségeket rágcsáljak” J
Azt viszont én sem állítom, hogy minden nap húst kéne enni. Én pl. heti 3-4 nap húsosat eszek, a maradék 3-4 napban pedig egyáltalán nem eszek húst, ilyenkor tejtermékekkel, hüvelyesekkel, tojással és protein porral pótlom a fehérjeszükségletet. Így azoknak is ajánlom ezt az étrendet, akik csak pár napot akarnak kiváltani húsmentes étkezéssel!
Nézzük az étrendet. Összeállítottam egy listát, amiből lehet válogatni, meg egy 3 napos mintát. A háttéradatokból még annyit érdemes tudni, hogy 80 kg-os, aktívan sportoló férfira készült, átmeneti időszakra (vallási megfontoltságból), cél: 5 kg leadása.
Várom az építő jellegű hozzászólásokat, különös azoktól, akik jobban értenek a témához, vagy több tapasztalatuk van.